רצפת האגן

רצפת האגן היא מערכת של שרירים ורקמות חיבור המתחילה מפתחו הקדמי של האגן ומגיעה עד לעצם הזנב, ומטרתה לתמוך באברי הגוף הפנימיים כמעין ערסל ולסייע ליציבה ולשליטה על הסוגרים. דרך רצפת האגן עוברים צינור השתן, הנרתיק ופי הטבעת ועליה נתמכים הרחם, שלפוחית השתן והחלחולת.

התפקיד של רצפת האגן הוא שליטה על הסוגרים, התאפקות, שמירה על מנח האיברים הפנימיים במטרה למנוע צניחה
ובמטרה לשמור על תפקוד מיני תקין.

הבעיות שנוצרות ברצפת האגן

כ-40 אחוז מהנשים סובלות מבעיות שונות ברצפת האגן במהלך חייהן. אחד מגורמי הסיכון העיקריים הוא נטייה גנטית, אך אירועים שונים לאורך החיים מגדילים את הסיכון ללקות בבעיות, לרוב לאחר לידה, או בגיל המעבר. רצפת אגן בהריון נמצאת תחת לחץ רב של אברי הגוף הפנימיים, ויחד עם המאמץ האדיר של הלידה עלול להיגרם לה נזק. בגיל המעבר, שינויים הורמונליים מובילים לעיתים לפגיעות באזור.

התפקוד הלקוי של שרירי רצפת האגן, כגון כיווץ יתר או חולשה, עלול לגרום לתופעות שונות: עצירות, קשיי התרוקנות, צניחת רצפת האגן, צניחת רחם, דליפת שתן, צואה או גזים, כמו גם פיסורה שאינה מחלימה, דחיפות ותכיפות במתן שתן וכן כאבים בעת קיום יחסי מין. הכאב ואי הנוחות הם רק אספקט אחד של הפגיעה באיכות החיים. לצדם, רבות חוות פגיעה קשה בדימוי העצמי ובחשק המיני, שעלולים להוביל להימנעות מיצירת קשרים זוגיים, לבדידות ואף לדיכאון.

בסופו של דבר, כ-11 אחוז מהנשים יעברו ניתוח שמטרתו שיקום רצפת האגן. למרות שהתופעה נפוצה כל כך, נשים רבות עדיין ממעטות לדבר על כך ולשתף אפילו את הרופא/ה שלהן, מתוך בושה.

הטיפול בבעיות רצפת האגן

המבוכה מובנת, אך חשוב להבין כי ניתן לטפל בבעיות השונות ולשפר את איכות החיים בצורה משמעותית. למרות שתמיד ניתן לטפל, ככל שהאבחון והטיפול מתבצעים מוקדם יותר, כך הסיכוי לשיפור ולהחלמה עולים, לכן חשוב לברר ולהתחיל לטפל ברגע שמתעוררת הבעיה, ולא להמתין או להסתיר.

טיפול ממוקד אצל פיזיותרפיסטית של רצפת האגן כולל קודם כל הסבר מפורט אודות תפקוד שרירי רצפת האגן בכלל והבעיה ממנה סובלת המטופלת בפרט. הפיזיותרפיסטית מנחה את המטופלת לשינוי הרגלים בכל הנוגע לשתייה והתרוקנות, ומלמדת אותה לזהות ולהפעיל בצורה נכונה את השרירים הרלוונטיים. הטיפול כולל טכניקה ידנית לשחרור צלקות והידבקויות וטיפול בכאבים באזור רצפת האגן והבטן. במקרים מסוימים ייעשה שימוש במכשיר ביופידבק, ובמקרים של חולשת שרירים משמעותית, שלפוחית רגיזה או כאב, ניתן להיעזר בגירוי חשמלי שאינו מערב כאב.

הטיפול מחזק את השרירים, מחזיר להם את החיוּת ולמטופלת את השליטה על האזור. את התוצאות מרגישים תוך זמן קצר, כל עוד ישנה הקפדה על תרגילים לחיזוק רצפת האגן גם בבית, בין הפגישות. השיפור ביכול להיות משנה חיים ממש, והוא נותר לטווח הארוך.