בריחת שתן

בריחת שתן היא בעיה שפוגעת באיכות חייהן של 200 מיליון נשים ברחבי העולם, רובן מבוגרות, בהריון או לאחר לידה. לרוב, דליפת שתן מתחילה בצורה מינורית הנתקלת בהתעלמות, ורק לאחר שהיא מחמירה ופוגעת בצורה משמעותית באיכות החיים, פונות הנשים הסובלות ממנה לטיפול.

התוצאה הקשה ביותר של בריחת שתן היא המצוקה והבושה שהיא גורמת והמגבלות שהיא מטילה על החיים, כמו הימנעות מיציאה מהבית מפחד ל"תאונה", הימנעות מקיום יחסי מין או הימנעות מקשרים זוגיים בכלל, עד כדי בידוד של ממש.

ישנם שני סוגים עיקריים של דליפת שתן, היכולים להופיע בנפרד או יחד: בריחת שתן במאמץ ובריחת שתן מתוך דחיפות.

בריחת שתן במאמץ

בריחת שתן במאמץ שכיחה יותר ומתרחשת בעקבות התרופפות רקמות החיבור ברצפת האגן והיחלשות השרירים. לרוב הגורם הוא הריון ולידה, אך גם פעילות גופנית קיצונית או ירידה ברמות ההורמונים הנשיים ובנפח השרירים, ירידה המתרחשת בקרב נשים בגיל המעבר. בגילאים המבוגרים נשים סובלות באחוזים גבוהים יותר גם מתופעת נוספות כמו צניחת רצפת האגן או צניחת שלפוחית השתן.

סוג זה של בריחת שתן מתרחש בזמן מאמץ, אפילו קל – כמו צחוק, עיטוש, קפיצה, הרמת משאות כבדים ואף במהלך קיום יחסי מין. נשים רבות טועות לחשוב כי זוהי תופעה טבעית שלא צריך לטפל בה או שאין לה פתרון, ולפיכך אינן פונות לטיפול מקצועי. דבר זה מוסיף מעמסה נפשית לא קטנה על המעמסות הפיזיות הנלוות לבעיה.

בריחת שתן מתוך דחיפות

דליפת שתן מתוך דחיפות מכונה גם שלפוחית רגיזה, והיא נובעת מהתכווצויות לא רצוניות של השלפוחית. סוג זה של בריחת שתן עלול להופיע בכל גיל, אם כי הוא מאפיין יותר נשים מבוגרות לאחר גיל המעבר.

נשים הסובלות מבעיה זו מרגישות לפתע שהן חייבות לרוץ לשירותים, ללא כל התרעה מוקדמת. הדחף הזה עלול לחזור פעמים רבות ביום, ואף בלילה, ורבות מדווחות שהשתן בורח בדרכן לשירותים. הפחד מפני "תאונה" שכזו גורם לנשים רבות לחשוש להתרחק יתר על המידה מהשירותים, ועל כן לתכנן את סדר היום שלהן לפי הנגישות לשירותים, דבר שפוגע מאוד בתפקוד יומיומי תקין.

הטיפול בבריחת שתן

חשוב לדעת כי דליפת שתן היא בעיה שניתן לפתור או למזער, ברוב המקרים על ידי טיפול פיזיותרפי שמרני. הטיפול כולל הסברים מפורטים על תפקוד רצפת האגן על מנת להגביר את המודעות לשרירים נסתרים אלה ולאפשר למטופלת לבצע תרגול יעיל יותר, בקליניקה ובבית. יחד עם שינוי הרגלים הכרחי בכל הקשור לשתייה ולהתרוקנות, ניתן להחזיר את השליטה על הסוגרים, וכתוצאה מכך על החיים.